RAUmPlan - Repository of Architecture, Urbanism and Planning
Institute of Architecture and Urban & Spatial Planning of Serbia
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   RAUmPlan
  • RAUmPlan
  • Radovi istraživača / Researchers' publications
  • View Item
  •   RAUmPlan
  • RAUmPlan
  • Radovi istraživača / Researchers' publications
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Параметри просторног комфора у архитектури

Parameters of spatial comfort in architecture

Thumbnail
2020
AU_51_str-33-45.pdf (1.293Mb)
Authors
Алфиревић, Ђорђе
Симоновић Алфиревић, Сања
Article (Published version)
Metadata
Show full item record
Abstract
Перцепција реалности се доживљава путем чула, од којих свако у извесној мери доприноси формирању представе о осећају комфора. Када је у питању доживљај простора и просторности, најдоминантнији су визуелни и тактилни утицаји, чије информације надјачавају остала чула. У науци је опште прихваћено мишљење да постоји неколико основних категорија комфора – визуелни, термички, аудиторни (звучни), олфакторни (мирисни) и хигијенски комфор. За разлику од претходно поменутих термина, просторни комфор није јасно дефинисан, иако је један од кључних термина када се говори о људским потребама и функционалности простора у архитектури. Поред широке примене у пракси и чињенице да још увек не постоји јасно одређење овог термина у науци, његова примена се подразумева као еквивалент угодности простора. У истраживању су анализирани и систематизовани најзначајнији параметри чија примена пружа могућност за постизање просторног комфора, што не значи да ће просторни комфор бити постигнут јер у великој мери зави...си од индивидуалне перцепције корисника простора. У циљу појашњења термина просторни комфор и формулисања његове прецизне дефиниције, основни допринос рада је анализа параметара путем којих се може постићи просторни комфор, као и преиспитивање тезе да просторни комфор чини осећај пријатности и задовољства који проистиче из физичких, визуелних и тактилних квалитета простора.

The perception of reality is experienced through the senses, where each sense contributes to the way we form our picture of the feeling of comfort. When it comes to the perception of space and spatiality, the most dominant are visual and tactile influences, providing the information that outbalance other senses. A widely accepted opinion in science is that there are several main categories of comfort – visual, thermic, auditory, olfactory and hygienic. In contrast to previously mentioned terms, spatial comfort has not been clearly defined, even though it is one of the key terms when discussing human needs and functionality of space in architecture. Along with being widely used in practice and the fact that a clear scientific determination of this term is still lacking, its use is understood as the equivalent of comfort of a certain space. Our paper analyzed and systematized most significant parameters that can be applied to enable achievement of spatial co...mfort, which does not necessarily mean that such a spatial comfort will in fact be achieved, as this depends largely on individual perception of a space user. Aiming to clarify the term spatial comfort and determine its precise definition, the main contribution of this paper is the analysis of parameters that can contribute to spatial comfort, as well as reexamination of the thesis that spatial comfort includes the feeling of coziness and content resulting from physical, visual and tactile qualities of a certain space.

Keywords:
архитектура / просторни комфор / просторност / људске потребе / architecture / spatial comfort / spatiality / human needs
Source:
Архитектура и урбанизам, 2020, 51, 33-45
Publisher:
  • Београд : Институт за архитектуру и урбанизам Србије
Funding / projects:
  • Ministry of Education, Science and Technological Development, Republic of Serbia, Grant no. 200006 (Institute of Architecture and Regional and Urban Planning of Serbia, Belgrade) (RS-200006)

DOI: 10.5937/a-u0-26940

ISSN: 0354-6055; eISSN 2217-8074

[ Google Scholar ]
URI
https://raumplan.iaus.ac.rs/handle/123456789/600
Collections
  • Radovi istraživača / Researchers' publications
Group
RAUmPlan
TY  - JOUR
AU  - Алфиревић, Ђорђе
AU  - Симоновић Алфиревић, Сања
PY  - 2020
UR  - https://raumplan.iaus.ac.rs/handle/123456789/600
AB  - Перцепција реалности се доживљава путем чула, од којих свако у извесној мери доприноси формирању представе о осећају комфора. Када је у питању доживљај простора и просторности, најдоминантнији су визуелни и тактилни утицаји, чије информације надјачавају остала чула. У науци је опште прихваћено мишљење да постоји неколико основних категорија комфора – визуелни, термички, аудиторни (звучни), олфакторни (мирисни) и хигијенски комфор. За разлику од претходно поменутих термина, просторни комфор није јасно дефинисан, иако је један од кључних термина када се говори о људским потребама и функционалности простора у архитектури. Поред широке примене у пракси и чињенице да још увек не постоји јасно одређење овог термина у науци, његова примена се подразумева као еквивалент угодности простора. У истраживању су анализирани и систематизовани најзначајнији параметри чија примена пружа могућност за постизање просторног комфора, што не значи да ће просторни комфор бити постигнут јер у великој мери зависи од индивидуалне перцепције корисника простора. У циљу појашњења термина просторни комфор и формулисања његове прецизне дефиниције, основни допринос рада је анализа параметара путем којих се може постићи просторни комфор, као и преиспитивање тезе да просторни комфор чини осећај пријатности и задовољства који проистиче из физичких, визуелних и тактилних квалитета простора.
AB  - The perception of reality is experienced through the senses, 
where each sense contributes to the way we form our picture 
of the feeling of comfort. When it comes to the perception of 
space and spatiality, the most dominant are visual and tactile 
influences, providing the information that outbalance other 
senses. A widely accepted opinion in science is that there are 
several main categories of comfort – visual, thermic, auditory, 
olfactory and hygienic. In contrast to previously mentioned 
terms, spatial comfort has not been clearly defined, even 
though it is one of the key terms when discussing human 
needs and functionality of space in architecture. Along with 
being widely used in practice and the fact that a clear scientific 
determination of this term is still lacking, its use is understood 
as the equivalent of comfort of a certain space. Our paper 
analyzed and systematized most significant parameters that 
can be applied to enable achievement of spatial comfort, which 
does not necessarily mean that such a spatial comfort will in fact 
be achieved, as this depends largely on individual perception 
of a space user. Aiming to clarify the term spatial comfort and 
determine its precise definition, the main contribution of this 
paper is the analysis of parameters that can contribute to spatial 
comfort, as well as reexamination of the thesis that spatial 
comfort includes the feeling of coziness and content resulting 
from physical, visual and tactile qualities of a certain space.
PB  - Београд : Институт за архитектуру и урбанизам Србије
T2  - Архитектура и урбанизам
T1  - Параметри просторног комфора у архитектури
T1  - Parameters of  spatial comfort in architecture
IS  - 51
SP  - 33
EP  - 45
DO  - 10.5937/a-u0-26940
ER  - 
@article{
author = "Алфиревић, Ђорђе and Симоновић Алфиревић, Сања",
year = "2020",
abstract = "Перцепција реалности се доживљава путем чула, од којих свако у извесној мери доприноси формирању представе о осећају комфора. Када је у питању доживљај простора и просторности, најдоминантнији су визуелни и тактилни утицаји, чије информације надјачавају остала чула. У науци је опште прихваћено мишљење да постоји неколико основних категорија комфора – визуелни, термички, аудиторни (звучни), олфакторни (мирисни) и хигијенски комфор. За разлику од претходно поменутих термина, просторни комфор није јасно дефинисан, иако је један од кључних термина када се говори о људским потребама и функционалности простора у архитектури. Поред широке примене у пракси и чињенице да још увек не постоји јасно одређење овог термина у науци, његова примена се подразумева као еквивалент угодности простора. У истраживању су анализирани и систематизовани најзначајнији параметри чија примена пружа могућност за постизање просторног комфора, што не значи да ће просторни комфор бити постигнут јер у великој мери зависи од индивидуалне перцепције корисника простора. У циљу појашњења термина просторни комфор и формулисања његове прецизне дефиниције, основни допринос рада је анализа параметара путем којих се може постићи просторни комфор, као и преиспитивање тезе да просторни комфор чини осећај пријатности и задовољства који проистиче из физичких, визуелних и тактилних квалитета простора., The perception of reality is experienced through the senses, 
where each sense contributes to the way we form our picture 
of the feeling of comfort. When it comes to the perception of 
space and spatiality, the most dominant are visual and tactile 
influences, providing the information that outbalance other 
senses. A widely accepted opinion in science is that there are 
several main categories of comfort – visual, thermic, auditory, 
olfactory and hygienic. In contrast to previously mentioned 
terms, spatial comfort has not been clearly defined, even 
though it is one of the key terms when discussing human 
needs and functionality of space in architecture. Along with 
being widely used in practice and the fact that a clear scientific 
determination of this term is still lacking, its use is understood 
as the equivalent of comfort of a certain space. Our paper 
analyzed and systematized most significant parameters that 
can be applied to enable achievement of spatial comfort, which 
does not necessarily mean that such a spatial comfort will in fact 
be achieved, as this depends largely on individual perception 
of a space user. Aiming to clarify the term spatial comfort and 
determine its precise definition, the main contribution of this 
paper is the analysis of parameters that can contribute to spatial 
comfort, as well as reexamination of the thesis that spatial 
comfort includes the feeling of coziness and content resulting 
from physical, visual and tactile qualities of a certain space.",
publisher = "Београд : Институт за архитектуру и урбанизам Србије",
journal = "Архитектура и урбанизам",
title = "Параметри просторног комфора у архитектури, Parameters of  spatial comfort in architecture",
number = "51",
pages = "33-45",
doi = "10.5937/a-u0-26940"
}
Алфиревић, Ђ.,& Симоновић Алфиревић, С.. (2020). Параметри просторног комфора у архитектури. in Архитектура и урбанизам
Београд : Институт за архитектуру и урбанизам Србије.(51), 33-45.
https://doi.org/10.5937/a-u0-26940
Алфиревић Ђ, Симоновић Алфиревић С. Параметри просторног комфора у архитектури. in Архитектура и урбанизам. 2020;(51):33-45.
doi:10.5937/a-u0-26940 .
Алфиревић, Ђорђе, Симоновић Алфиревић, Сања, "Параметри просторног комфора у архитектури" in Архитектура и урбанизам, no. 51 (2020):33-45,
https://doi.org/10.5937/a-u0-26940 . .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About RAUmPlan - Repository of Architecture, Urbanism and Planning | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceGroupsAuthorsTitlesSubjectsThis collectionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About RAUmPlan - Repository of Architecture, Urbanism and Planning | Send Feedback

OpenAIRERCUB