Новији аспекти планирања подручја посебне намене у Србији – искуства и препоруке
Abstract
Научна монографија Новији аспекти планирања подручја посебне намене у Србији – искуства и препоруке даје свеобухватни приказ сазнања о досадашњим искуствима израде просторних планова подручја посебне намене у Србији, кроз четири значајна аспекта – нормативно-правни и методолошки оквир за израду и имплементацију, примену географско информационих система, заштиту животне средине и правила уређења, грађења и коришћења земљишта. Главни мотив за објављивање овакве монографије проистиче из чињенице да у Србији и у ширем регионалном окружењу не постоји посебно издање које обједињује и елаборира теоријска и практична сазнања о изради просторних планова подручја посебне намене.
Монографија се састоји из четири основна поглавља која третирају најзначајније аспекте планирања подручја посебне намене, при чему је сваки од аутора истраживао и обрадио одређену тематику, и то: нормативно-правни и методолошки оквир за израду и имплементацију планова – Небојша Стефановић; географске информационе систе...ме - Никола Крунић; заштиту животне средине и стратешку процену утицаја - Марина Ненковић-Ризнић; и правила уређења, грађења и коришћења у плановима - Наташа Даниловић Христић.
Приликом израде Монографије аутори су се определили за истраживање на основном научном узорку од просторних планова подручја посебне намене новије генерације урађених у Институту за архитектуру и урбанизам Србије. Кроз велики број студија случаја за планове подручја посебне намене за заштићена природна подручја, инфраструктурне коридоре и подручја сливова водоакумулација и др. даје се, не само приказ провере методологије у актуелној планерској пракси у Србији, већ се и дефинишу препоруке за унапређење просторног планирања, планирања заштите животне средине као и урбанистичког планирања и примене географских информационих система.
Keywords:
prostorno planiranje / geografski informacioni sistemi / zaštita životne sredine / strateška procena uticaja / posebna namena / pravila uređenja i građenjaSource:
2017Publisher:
- Beograd : Institut za arhitekturu i urbanizam Srbije
Funding / projects:
- Sustainable spatial development of Danube area in Serbia (RS-36036)
- Spatial, environmental, energy and social aspects of developing settlements and climate change - mutual impacts (RS-36035)
- The role and implementation of the national spatial plan and regional development documents in renewal of strategic research, thinking and governance in Serbia (RS-47014)
Collections
Group
RAUmPlanTY - BOOK AU - Stefanović, Nebojša AU - Krunić, Nikola AU - Nenković-Riznić, Marina AU - Danilović Hristić, Nataša PY - 2017 UR - http://raumplan.iaus.ac.rs/handle/123456789/777 AB - Научна монографија Новији аспекти планирања подручја посебне намене у Србији – искуства и препоруке даје свеобухватни приказ сазнања о досадашњим искуствима израде просторних планова подручја посебне намене у Србији, кроз четири значајна аспекта – нормативно-правни и методолошки оквир за израду и имплементацију, примену географско информационих система, заштиту животне средине и правила уређења, грађења и коришћења земљишта. Главни мотив за објављивање овакве монографије проистиче из чињенице да у Србији и у ширем регионалном окружењу не постоји посебно издање које обједињује и елаборира теоријска и практична сазнања о изради просторних планова подручја посебне намене. Монографија се састоји из четири основна поглавља која третирају најзначајније аспекте планирања подручја посебне намене, при чему је сваки од аутора истраживао и обрадио одређену тематику, и то: нормативно-правни и методолошки оквир за израду и имплементацију планова – Небојша Стефановић; географске информационе системе - Никола Крунић; заштиту животне средине и стратешку процену утицаја - Марина Ненковић-Ризнић; и правила уређења, грађења и коришћења у плановима - Наташа Даниловић Христић. Приликом израде Монографије аутори су се определили за истраживање на основном научном узорку од просторних планова подручја посебне намене новије генерације урађених у Институту за архитектуру и урбанизам Србије. Кроз велики број студија случаја за планове подручја посебне намене за заштићена природна подручја, инфраструктурне коридоре и подручја сливова водоакумулација и др. даје се, не само приказ провере методологије у актуелној планерској пракси у Србији, већ се и дефинишу препоруке за унапређење просторног планирања, планирања заштите животне средине као и урбанистичког планирања и примене географских информационих система. PB - Beograd : Institut za arhitekturu i urbanizam Srbije T1 - Новији аспекти планирања подручја посебне намене у Србији – искуства и препоруке UR - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_raumplan_777 ER -
@book{ author = "Stefanović, Nebojša and Krunić, Nikola and Nenković-Riznić, Marina and Danilović Hristić, Nataša", year = "2017", abstract = "Научна монографија Новији аспекти планирања подручја посебне намене у Србији – искуства и препоруке даје свеобухватни приказ сазнања о досадашњим искуствима израде просторних планова подручја посебне намене у Србији, кроз четири значајна аспекта – нормативно-правни и методолошки оквир за израду и имплементацију, примену географско информационих система, заштиту животне средине и правила уређења, грађења и коришћења земљишта. Главни мотив за објављивање овакве монографије проистиче из чињенице да у Србији и у ширем регионалном окружењу не постоји посебно издање које обједињује и елаборира теоријска и практична сазнања о изради просторних планова подручја посебне намене. Монографија се састоји из четири основна поглавља која третирају најзначајније аспекте планирања подручја посебне намене, при чему је сваки од аутора истраживао и обрадио одређену тематику, и то: нормативно-правни и методолошки оквир за израду и имплементацију планова – Небојша Стефановић; географске информационе системе - Никола Крунић; заштиту животне средине и стратешку процену утицаја - Марина Ненковић-Ризнић; и правила уређења, грађења и коришћења у плановима - Наташа Даниловић Христић. Приликом израде Монографије аутори су се определили за истраживање на основном научном узорку од просторних планова подручја посебне намене новије генерације урађених у Институту за архитектуру и урбанизам Србије. Кроз велики број студија случаја за планове подручја посебне намене за заштићена природна подручја, инфраструктурне коридоре и подручја сливова водоакумулација и др. даје се, не само приказ провере методологије у актуелној планерској пракси у Србији, већ се и дефинишу препоруке за унапређење просторног планирања, планирања заштите животне средине као и урбанистичког планирања и примене географских информационих система.", publisher = "Beograd : Institut za arhitekturu i urbanizam Srbije", title = "Новији аспекти планирања подручја посебне намене у Србији – искуства и препоруке", url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_raumplan_777" }
Stefanović, N., Krunić, N., Nenković-Riznić, M.,& Danilović Hristić, N.. (2017). Новији аспекти планирања подручја посебне намене у Србији – искуства и препоруке. Beograd : Institut za arhitekturu i urbanizam Srbije.. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_raumplan_777
Stefanović N, Krunić N, Nenković-Riznić M, Danilović Hristić N. Новији аспекти планирања подручја посебне намене у Србији – искуства и препоруке. 2017;. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_raumplan_777 .
Stefanović, Nebojša, Krunić, Nikola, Nenković-Riznić, Marina, Danilović Hristić, Nataša, "Новији аспекти планирања подручја посебне намене у Србији – искуства и препоруке" (2017), https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_raumplan_777 .