RAUmPlan - Repository of Architecture, Urbanism and Planning
Institute of Architecture and Urban & Spatial Planning of Serbia
    • English
    • Српски
    • Српски (Serbia)
  • English 
    • English
    • Serbian (Cyrillic)
    • Serbian (Latin)
  • Login
View Item 
  •   RAUmPlan
  • RAUmPlan
  • Radovi istraživača / Researchers' publications
  • View Item
  •   RAUmPlan
  • RAUmPlan
  • Radovi istraživača / Researchers' publications
  • View Item
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Разматрања просторно-еколошког аспекта безбедности нуклеарних објеката у Србији

Thumbnail
2022
apstrakt_potvrda.pdf (1.218Mb)
Authors
Stefanović, Nebojša
Danilović Hristić, Nataša
Milijić, Saša
conferenceObject (publishedVersion)
Metadata
Show full item record
Abstract
Аспект заштите животне средине и еколошке безбедности значајно је заступљен у оквиру просторног планирања и све више добија на значају. Еколошка безбедност је део свеукупне безбедности и представља одсуство претњи и опасности од наношења штете и угрожавања животне средине и становништва. Просторно и урбанистичко планирање треба посматрати као интегрисан и свеобухватан процес, у коме се сагледавају све међусобне условљености и решавају конфликтне ситуације у простору. У раду је анализиран пример постојеће локације складишта радиоактивног отпада у комплексу Винча, који се налази на само 12 km од центра Београда, што представља велики безбедносни ризик. Систематизовани су међународни критеријуми и услови за локације нуклеарних објеката и дат преглед просторних условљености са аспекта геолошких и хидролошких услова, заштите простора, распореда становништва, насеља и објеката и др. Доказана је полазна хипотеза да локација Винча и њено окружење нису погодни за одлагање радиоактивног отпада ...и да је неопходно испоштовати опште услове који се односе на просторни развој локација нуклеарних објеката и заштиту од зрачења. У раду су дате препоруке за даљи просторни развој и заштиту на локацији Винча и њеном непосредном окружењу.

Keywords:
нуклеарни објекат / радиоактивни отпад / еколошка безбедност / просторно планирање / локацијска ограничења
Source:
Меморијална научно-стручна конференција ,,Предраг Марић'', Факултет безбедности и Институт за међународну политику и привреду, 11. фебруар 2022, Београд. Књига апстракта, ур. Милошевић, М., 2022, 11-
Publisher:
  • Београд : Академска мисао
  • Београд : Универзитет у Београду-Факултет безбедности
Funding / projects:
  • Ministry of Education, Science and Technological Development, Republic of Serbia, Grant no. 200006 (Institute of Architecture and Regional and Urban Planning of Serbia, Belgrade) (RS-200006)

ISBN: 978-86-7466-911-2

[ Google Scholar ]
Handle
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_raumplan_727
URI
http://raumplan.iaus.ac.rs/handle/123456789/727
Collections
  • Radovi istraživača / Researchers' publications
Group
RAUmPlan
TY  - CONF
AU  - Stefanović, Nebojša
AU  - Danilović Hristić, Nataša
AU  - Milijić, Saša
PY  - 2022
UR  - http://raumplan.iaus.ac.rs/handle/123456789/727
AB  - Аспект заштите животне средине и еколошке безбедности значајно је заступљен у оквиру просторног планирања и све више добија на значају. Еколошка безбедност је део свеукупне безбедности и представља одсуство претњи и опасности од наношења штете и угрожавања животне средине и становништва. Просторно и урбанистичко планирање треба посматрати као интегрисан и свеобухватан процес, у коме се сагледавају све међусобне условљености и решавају конфликтне ситуације у простору. У раду је анализиран пример постојеће локације складишта радиоактивног отпада у комплексу Винча, који се налази на само 12 km од центра Београда, што представља велики безбедносни ризик. Систематизовани су међународни критеријуми и услови за локације нуклеарних објеката и дат преглед просторних условљености са аспекта геолошких и хидролошких услова, заштите простора, распореда становништва, насеља и објеката и др.  Доказана је полазна хипотеза да локација Винча и њено окружење нису погодни за одлагање радиоактивног отпада и да је неопходно испоштовати опште услове који се односе на просторни развој локација нуклеарних објеката и заштиту од зрачења. У раду су дате препоруке за даљи просторни развој и заштиту на локацији Винча и њеном непосредном окружењу.
PB  - Београд : Академска мисао
PB  - Београд : Универзитет у Београду-Факултет безбедности
C3  - Меморијална научно-стручна конференција ,,Предраг Марић'', Факултет безбедности и Институт за међународну политику и привреду, 11. фебруар 2022, Београд.  Књига апстракта, ур. Милошевић, М.
T1  - Разматрања просторно-еколошког аспекта безбедности нуклеарних објеката у Србији
SP  - 11
UR  - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_raumplan_727
ER  - 
@conference{
author = "Stefanović, Nebojša and Danilović Hristić, Nataša and Milijić, Saša",
year = "2022",
abstract = "Аспект заштите животне средине и еколошке безбедности значајно је заступљен у оквиру просторног планирања и све више добија на значају. Еколошка безбедност је део свеукупне безбедности и представља одсуство претњи и опасности од наношења штете и угрожавања животне средине и становништва. Просторно и урбанистичко планирање треба посматрати као интегрисан и свеобухватан процес, у коме се сагледавају све међусобне условљености и решавају конфликтне ситуације у простору. У раду је анализиран пример постојеће локације складишта радиоактивног отпада у комплексу Винча, који се налази на само 12 km од центра Београда, што представља велики безбедносни ризик. Систематизовани су међународни критеријуми и услови за локације нуклеарних објеката и дат преглед просторних условљености са аспекта геолошких и хидролошких услова, заштите простора, распореда становништва, насеља и објеката и др.  Доказана је полазна хипотеза да локација Винча и њено окружење нису погодни за одлагање радиоактивног отпада и да је неопходно испоштовати опште услове који се односе на просторни развој локација нуклеарних објеката и заштиту од зрачења. У раду су дате препоруке за даљи просторни развој и заштиту на локацији Винча и њеном непосредном окружењу.",
publisher = "Београд : Академска мисао, Београд : Универзитет у Београду-Факултет безбедности",
journal = "Меморијална научно-стручна конференција ,,Предраг Марић'', Факултет безбедности и Институт за међународну политику и привреду, 11. фебруар 2022, Београд.  Књига апстракта, ур. Милошевић, М.",
title = "Разматрања просторно-еколошког аспекта безбедности нуклеарних објеката у Србији",
pages = "11",
url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_raumplan_727"
}
Stefanović, N., Danilović Hristić, N.,& Milijić, S.. (2022). Разматрања просторно-еколошког аспекта безбедности нуклеарних објеката у Србији. in Меморијална научно-стручна конференција ,,Предраг Марић'', Факултет безбедности и Институт за међународну политику и привреду, 11. фебруар 2022, Београд.  Књига апстракта, ур. Милошевић, М.
Београд : Академска мисао., 11.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_raumplan_727
Stefanović N, Danilović Hristić N, Milijić S. Разматрања просторно-еколошког аспекта безбедности нуклеарних објеката у Србији. in Меморијална научно-стручна конференција ,,Предраг Марић'', Факултет безбедности и Институт за међународну политику и привреду, 11. фебруар 2022, Београд.  Књига апстракта, ур. Милошевић, М.. 2022;:11.
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_raumplan_727 .
Stefanović, Nebojša, Danilović Hristić, Nataša, Milijić, Saša, "Разматрања просторно-еколошког аспекта безбедности нуклеарних објеката у Србији" in Меморијална научно-стручна конференција ,,Предраг Марић'', Факултет безбедности и Институт за међународну политику и привреду, 11. фебруар 2022, Београд.  Књига апстракта, ур. Милошевић, М. (2022):11,
https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_raumplan_727 .

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About RAUmPlan - Repository of Architecture, Urbanism and Planning | Send Feedback

OpenAIRERCUB
 

 

All of DSpaceGroupsAuthorsTitlesSubjectsThis collectionAuthorsTitlesSubjects

Statistics

View Usage Statistics

DSpace software copyright © 2002-2015  DuraSpace
About RAUmPlan - Repository of Architecture, Urbanism and Planning | Send Feedback

OpenAIRERCUB